Podkłady ogrodowe

Obszar zastosowania

granica piaskownicy, bloki siedzeń, ekranizacja, stabilizacja zbocza, wyznaczenie ogrodu i ścieżki i wiele innych.

Rodzaje drewna

Robinia Akacja

Obróbka

Strugane, fazowane

Wymiary

Przekrój: 14 × 24 cm (inne na zamówienie)

Długości: 100, 125, 150, 200, 250, 300, 400 cm

Podkłady ogrodowe
Podkłady ogrodowe
Podkłady ogrodowe

Z jakiego drewna powinny być wykonane podkłady ogrodowe?

Podkłady ogrodowe w ogrodzie to pomysł, który może wydawać się dość nietypowy. Nic bardziej mylnego! Zamiłowanie do natury i trwałość na lata, którą zapewni nam drewno akacjowe pozwalają sądzić, że drewniane podkłady ogrodowe są chętnie wykorzystywane w aranżacjach ogrodowych czy działkowych. Czy warto je wykorzystywać? Przeczytaj tekst i sam oceń!

Podkłady ogrodowe można zaliczyć jako element składowy małej architektury, która bez wątpienia stanowi również element dekoracyjny.

Podkłady ogrodowe mają zazwyczaj prostokątny kształt, co sprawia, że można z nich układać dowolne formy. Te drewniane prostopadłościany  mogą całkowicie odmienić wygląd przydomowej przestrzeni, wydzielić lub zabezpieczyć grządki, odgrodzić uprawy warzyw czy kwiatów. Ich potencjał w aspekcie użyteczności jak i dekoracji jest ogromny, dlatego przygotowaliśmy kilka interesujących informacji na temat właściwości drewnianych podkładów ogrodowych wykonanych z drewna akacjowego.

Jakie cechy sprawiają, że dany gatunek drewna idealnie nadaje się na podkłady ogrodowe?

Przy wyborze gatunku drewna, który sprawdzi się przy układaniu podkładów ogrodowych, przede wszystkim należy zwrócić uwagę  na materiał budulcowy. Zależy Ci na trwałości oraz walorach dekoracyjnych? A może ważną sprawą jest dla Ciebie Twoje zdrowie i ochrona środowiska? W przypadku podkładów ogrodowych najlepszym wyborem będzie drewno z robinii akacjowej. Drewno akacjowe jako jedyne w Europie ma I klasę odporności atmosferycznej wg normy DIN 68364 (=EN-350/2). Dzięki własnym substancjom obronnym w postaci naturalnych kwasów garbnikowych robinia jest wyjątkowo odporna na szkodniki, owady oraz pleśń. Bardzo wysoka gęstość drewna robinii przekłada się na jej długowieczność, a wytrzymałość w glebie szacuje się na około 80 lat!

Z pewnością nikt nie wątpi w trwałość drewna iglastego zabezpieczonego chemicznymi impregnatami. Do takich impregnatów zalicza się m.in.  kreozot*, czyli środek chemiczny mogący w dłuższej perspektywie przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim zwraca się tu uwagę na potencjalne działanie rakotwórcze. Odradza się zatem np. chodzenie boso po drewnianych elementach zaimpregnowanych kreozotem.  

Oprócz tego w trosce o nasze zdrowie nie powinnyśmy wykorzystywać drewna impregnowanego tą substancją przy uprawie roślin czy warzyw. Niwelujemy w ten sposób ryzyko, że szkodliwe substancje rakotwórcze znajdujące się zaimpregnowanym drewnie przedostaną się do gleby, a tym samym zanieczyszczą nasze uprawy. Inne gatunki drewna są często poddawane impregnacji chemicznej aby uzyskać większą trwałość; niestety ma to wpływ na środowisko - chociażby konieczność późniejszej utylizacji takiego drewna jako odpad niebezpieczny.

         Staje się oczywiste, że w branży budowlanej następuje zwrot w stronę zrównoważonego rozwoju. Zrównoważone budownictwo wpływa również na wybór materiałów budowlanych, takich jak drewno. Drewno modyfikowane termicznie czy impregnowane ciśnieniowo środkami chemicznymi (o tym w kolejnym blogu) przegrywa z naturalnie odpornym drewnem akacjowym. Dlatego polecamy drewno akacjowe, które doskonale sprawdzi się jako materiał na drewniane podkłady.

Wracając do podkładów - zaletą jest ich różnorodność w długościach, ponieważ tego typu konstrukcje mogą mieć różną wysokość. Pozwala to dopasować podkład drewniany do potrzeb i specyfiki danego miejsca. Podkład z drewna akacjowego  to solidna, odporna i trwała konstrukcja, która oferuje długoletnie użytkowanie bez konieczności użycia środków do impregnacji drewna. W związku ze swoją twardością i wytrzymałością drewno z robinii jest bardzo elastyczne. Wytrzymałość na rozerwanie znacznie przewyższa porównywalne europejskie gatunki drewna do użytku na zewnątrz.

Podkłady ogrodowe z robinii akacjowej mają jasny, żółtawy odcień, a w przekroju z dobrze uwidocznionymi słojami. Kolor podkładów pozwala na uniwersalne zastosowanie, trzeba jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu ciemnieje i może ulec zszarzeniu. W celu zachowania pierwotnego koloru zaleca się zabezpieczenie naturalnymi olejami lub zastosowanie przyjaznych środowisku substancji do impregnacji drewna. Choć my uważamy, że naturalne jest najpiękniejsze!

         Podsumowując,  drewno robinii akacjowej nadaje się bardzo dobrze do celów budowlanych, szczególnie konstrukcji ziemnych i wodnych. W  Polsce drewno robinii cieszy się coraz większą popularnością przy budowie placów zabaw, zagospodarowaniu przestrzeni miejskich czy wyrobie elementów małej architektury ogrodowej, w skład której wchodzą m.in. podkłady ogrodowe.

*Kreozotkreozot drzewny – składnik smoły drzewnej o temp. wrzenia 200–215 °C; produkt  suchej destylacji drewna. Wydziela się również ze spalin na ściankach czopuchów i kominów przy spalaniu niedostatecznie wysuszonego drewna (np. w kominkach). Jest palny, ma postać żółtej, rzadziej bezbarwnej oleistej cieczy o piekącym smaku i charakterystycznym zapachu. Stanowi mieszaninę dwuwodorotlenowych fenoli i  metylofenoli oraz ich eterów metylowych, w tym gwajakolu i kreozolu (metylogwajakolu) (Źródło: Wikipedia)

Opinie naszych klientów

Tłumacz »